Първата причина за неидването на чужденците от бившите соц страни, беше отворената възможност да пътуват из цяла Европа, което им позволи да открият огромните възможности на адриатическите и средиземноморските къмпинги. Войната в Югославия беше вторият голям фактор за прекъсване на потока към България, но това не беше най-страшното. Кошмарът дойде с “раздържавяването”. Практически безогледната “масова приватизация” ликвидира българските къмпинги. Като капак на проблема, без никаква стратегия бяха върнати, понякога по безумен начин, в реални граници, земите на собственици и техни наследници, които са били национализирани или по друг начин включени в соц икономиката през 50-те години на 20-век, в последствие преобразувани в къмпинги и накрая в наши дни препродадени за целите на безперспективната търговия с ваканционни имоти. Така липсата на каквато и да е формулировка за къмпинг туризъм в българските закони способства, през последните 15 години, от около 30-тината добре функциониращи къмпинга из цялата страна, да останат реално само 2-3 отговарящи на минималните изисквания за къмпинг. Всички останали места са в трагично състояние без каквито и да е урбанистични и хигиенни условия за къмпинг отсядане. Този плачевен резултат уби и малкото желание на чужденците да планират и осъществяват каквото и да е къмпингуване на българска територия. Малкото дръзнали да го сторят, ако не съжаляват, то никога не повтарят идването на къмпинг в България.
През изминалата година се наблюдава тенденцията дори и самите претръпнали българи да избягват традиционните места за къмпинг в страната и масово да пътуват на почивка в чужбина.
Всички тези факти лекомислено или напълно тенденциозно се подминават от българските власти и туристически предприемачи. Защо ли..
Просто бетона е по-важен от всичко останало:)
ОтговорИзтриване