КЪМПИНГ ПРОПАГАНДА

неделя, 30 август 2009 г.

Разпъване, укрепване и отводняване на палатка

Много хора се притесняват от процеса на разпъване на палатката и последващите възможни неприятности, които може да им се случат докато са на къмпинг. Някои страхове са излишни, но други са напълно оправдани. Както лично съм се убедил, “докато не го преживея не вярвам”. Въпреки това е добре да знаете някои от приложимите техники за разпъване, укрепване и отводняване на палатка, които, ако не ги прилагате по принцип, със сигурност ще ви помогнат в затруднени ситуации.

РАЗПЪВАНЕ НА ПАЛАТКА
Всяко разпъване е стандартно и същевременно уникално. Стандартността се определя от модела на палатката. А уникалността от вида на мястото за отсядане и климатичните условия.
Аз разделям видовете разпъване на морско-пясъчно, морско-тревно-земно, равнинно-тревно-земно и планинско-тревно-земно. Същевременно трябва да се добави вида на сезона - пролет, лято, есен или зима. Приемам, че е направен правилният избор на палатка за конкретните планирани условия и е настъпил моментът за монтаж на тентата някъде в България или из Европа. Преди да се разопакова конструкцията трябва да се изпълнят няколко важни действия..

1. Внимателно огледайте набелязаното място за разпъване и оценете добре възможностите за разполагане на палатката. В къмпинг, който не е с фиксирани парцели за отсядане спазвайте задължително дистанция от поне 2-4 метра от околните палатки или каравани, като винаги питайте собствениците им дали имат някакви претенции за намеренията ви да се разположите до тях.

ВНИМАНИЕ! Никога не опъвайте палатка и не разполагайте лагера си в дерета близо до коритото на реки и до стръмни свлачищни склонове. Не поставяйте палатката си на пътека или в непосредствена близост до пътя. Ако се разполагате на плаж, то предвидете достатъчно разстояние от прибоя така, че да не се окажете спейки завлечени навътре в морето..

2. Определете разположението на входовете на палатката и линията на преминаване на слънцето. Добре е ориентацията на палатката да е с вход от подветрената страна /с “гръб” към вятъра/ и спални разположени на север /за европейските географски ширини/. Мястото е желателно да е равно, а ако има наклон, то разположението на спалното трябва да е с тялото по дължина на склона и глава към върха. Последното го спазвайте, ако не искате сутрин да сте се натъркаляли в единия ъгъл на палатката, подпухнали от спането с краката нагоре..

3. Подгответе повърхността на земята за разпъване, като почистите пясъка или тревата от твърди треви, корени и камъни, ако има такива. Ще отбележа, че в никакъв случай не трябва да режете, кастрите и изскубвате или по друг начин унищожавате местната растителност!

4. Ако палатката ви няма в комплекта си специално подово платнище, ви препоръчвам да се оборудвате с такова, което да е с размер поне колкото са габаритите на спалното помещение. Това може да е най-обикновен полиетиленов найлон, брезент или дори винил от някоя стара билбордова реклама. Опънете платнището на земята и започнете сглобяването на тентата според схемата на вашия модел палатка. Подобна подложка много улеснява монтажа, а в последствие сгъването на конструкцията, т.к. изолира тревите, пясъка и други неприятни боклуци да полепнат по дъното на спалните.

Имайте предвид едно важно нещо – подложката на палатката никога не трябва да излиза в страни от габаритите на спалното, защото, ако то стърчи, при дъжд съществува риск водата да се стече между подложката и пода на спалното, а от там и да наводни палатката. Затова винаги подгъвайте подовото платнище поне 5 сантиметра навътре от габарита на спалното помещение.

5. Сега може да разгънете пакета на палатката, като внимавате къде слагате чантата с колчетата и въжетата, рейките и покривната тента. Ако духа вятър поставете детайлите така че да не бъдат отнесени, изгубени или повредени . Винаги препоръчвам монтажа да се прави от двама души, като единият задължително води, ако това е жена ви.. и тя е по-оправна, оставете я да действа.. , но принципно правенето на “къщата” е мъжка работа.. Както вече знаете, палатките са най-разнообразни, затова сега ще дам само някои крайни напътствия за сглобяването им.

6. Иглутата изграждайте винаги от вътре навън, т.е. разгъвате рейките, опъвате спалното и захлупвате с покрива, след което опъвате въжетата отвън. При хибридите купол-тунел – разгъвате рейките, опъвате покрива, паралелно вътре вдигате спалните и обтягате въжетата. При шатрите – първо сглобявате скелета с рейките, после покривате с покривното платнище, опъвате въжетата и вдигате спалните. Внимание – всички ципове при опъването трябва са затворени!

7. При сглобяването на рейките, независимо от материала – фибростъкло или алуминий, никога не пренапрягайте пръчките и плата на палатката. Всяко действие трябва да става без усилие и напрежение. Ако почувствате съпротивление при някоя сглобка или при опъването на плата спрете и огледайте внимателно конструкцията за възможни грешки, ако е необходимо демонтирайте и започнете отначало.

8. Забиването на колчетата трябва да върви паралелно със сглобяването на палатката, като първо се поставят колчетата/шишовете по габаритите за иглутата, а при останалите на външните разпъващи въжета, след това за игутата са колчетата за външните разпъващи въжета, а хибридите и шатрите се доопъват с габаритните колчета. Забиването, ако е в твърда почва, трябва да става внимателно с помощта на чук, за предпочитане дървен или гумен с цел да не се смачкат колчетата. Правилото е, да се спазва ъгъл от 45-60 градуса спрямо земята. При забиване в пясък шишовете могат да се заровят, като запомняте мястото или го маркирате, за да не загубите в последствие колчето. Лично аз съм намирал десетки шишове и колчета потънали в пясъците на Каваци, много от които от зората на къмпингарството 

9. При опъването на въжетата на палатката, ако няма специални инструкции в комплекта на тентата, следвайте правилото опъване по двойки в диагонал, без напрежение. При вятър първо опъвайте въжетата от наветрената страна /към вятъра!/. Има един съвременен принцип който не се спазва от повечето къмпингуващи, да следят прогнозата за времето, по-специално за вятъра редовно, за да са подготвени максимално добре. Поначало постоянното максималното опъване с всички въжета на палатката не е препоръчително, ако искате тентата да ви служи вярно повече от 2-3 сезона. Затова максималното опъване трябва да става при прогноза или в последния момент набързо, което не е добро решение. Някои може да си спомнят, когато в миналото се зададеше буря на Арапя, как целият нос се огласяше от почукването при дозабиване на колчетата за палатките в тази част на къмпинга. Тогава не липсваха куриозните случаи на изхвърлена от бурята палатка в морето.. За да не се случва това е следващата глава в тази статия.

УКРЕПВАНЕ НА ПАЛАТКА
1. Следете прогнозите за времето! Аз използвам чешкия ресурс WINDGURU.CZ и винаги е бил полезен.

2. При наближаване на буря или продължително лошо време трябва веднага да се направи проверка на колчетата, дозабиването им и опъването на всички предвидени въжета в комплекта на палатката. Някои практикуват укрепването на палатката да се осигури със забиването на самоделни колчета, които са значително по-дълги и по-дебели, направени от дърво или метални тръби/профили, в повечето случаи подръчни материали. Аз смятам, че този вариант е единствено подходящ при много продължително къмпингуване, когато земята/пясъкът имат тенденция да се разрохкват и оригиналните колчета да излизат под напора на вятъра. Имайте предвид, че при силен напор на вятъра, ако колчето не излезе само, може от опъна плата на палатката да се скъса. Това най-вече се случва при използването на самоделните колчета или връзването на въжетата за пълни с пясък туби от минерална вода.. Същото важи, когато въжетата са вързани за околни дървета или камъни. Затова по-добре използвайте само колчетата в комплекта на палатката.

3. Използвайте шишовете за фиксиране на габаритните позиции на палатката, а профилните колчета за опъващите въжета.

ОТВОДНЯВАНЕ НА ПАЛАТКА
1. Основното правило за доброто отводняване на палатката е правилния избор на мястото за разпъването и. Изграждайте лагера си винаги далече от коритата на реки и сухи дерета. Избягвайте близостта на стръмни склонове и свлачища. Търсете по-високите плата на околността, без това да застрашава палатката ви от силни ветрове и въздушни течения.

2. Ако сте опънали на пясък, затрупайте краищата на спалното с пясък и направете малки канавки под външния купол на палатката. Някои практикуват цялостно засипване на краищата на палатката с пясък, но това винаги унищожава импрегнацията в участъците където той е полепвал към плата.

3. Ако опъвате върху трева в защитена местност не се окопавайте, за да не бъдете глобени. В повечето европейски къмпинги с обособени парцели, не е разрешено самоокопаването с отводняващи канавки. Ако при силен дъжд все пак се налага отводняване със собствени канавки, веднага попитайте управата на къмпинга дали разрешават това! Докато правите канавката много внимавайте да не засегнете палатката и въжетата й с лопатата или инструмента с който се окопавате. Никога не затрупвайте полите на палатката с пръст и глина, защото така не само че унищожавате импрегнацията на плата й, но и при засъхването на земята може плата да се скъса. След събиране на лагера винаги изравнявайте канавките които сте направили.

След малко ще допълня материала..