В коментара ми към материала "Незаконни къмпинги превзеха морския бряг" от 15 август 2014 г., провокиран от Георги М. на 19 ноември 2014 г. написах встъплението на отдавна оформилата се в главата ми Теория на къмпинг конспирацията ТКК. И тя гласи:
Целта на унищожаването на култивирания къмпинг в България е само една - опитомяване и омаломощаване на непокорните българи.
Общо описание
Следвайки логиката, виждаме, че най-демократичните страни по света /Германия, Дания, Франция../ имат и най-развит къмпинг начин на живот. Защото животът на къмпинг, на открито, е възможен само, ако човекът е способен да прояви смелост, да се изправи срещу неудобствата в името на свободата, за всеки последното понятие има различен и определен от самия него смисъл. Когато човекът не го е страх от стихиите е много по-лесно сам да определя начина си на живот и да се противопоставя на нещата които му пречат да живее нормално. Именно къмпинг начина на живот научава хората в съвременноста да отстояват собствените си желания, съобразявайки се с обществото около тях. За това страните с общества поддържащи живота на къмпинг се развиват устойчиво и просперират.
Премахвайки КЪМПИНГА, като начин на живот и бунтарско-образователен фактор, политико-икономическите кръгове властващи в България постигат много лесно основната си цел - несъпротивляващо се, страхливо и невежо общество, което приема за истина и рецепта за действие всяко подадено му през телевизора и другите масови медии нещо. Така на олигархията няма кой да и пречи, а малкото бунтуващи се свободомислещи хора лесно могат да бъдат заглушени и отстранени.
Като цяло целта е постигната, България е превърната в изначално предписаната и роля - Транзитен коридор в предстоящата 3-та Световна война.
Следете за развитие на ТКК тук!
Теоретични основи
Историческа справка
Субекти
Механизъм на действие
Бъдеще
Философски и медиини интерпретации
Източници
Външни препратки
КЪМПИНГ ПРОПАГАНДА
четвъртък, 4 декември 2014 г.
сряда, 19 ноември 2014 г.
Луксозен къмпинг на Карадере!?
Първоначално се изненадах, дори си помислих, че някой е чел блога тук и после е рашил да го претвори в някоя схема, но.. в случая истината е много по-проста и много далече от моите въображения по случая с къмпинг на Карадере. Всъщност става дума за поредния прикрит опит на безкрупулната мафия да заграби и застрои едно от последните девствени места от бългорското Черноморие. За тези които не са си направили труда да прочетат, какво включва проектът за "Луксозен къмпинг" трябва да отбележа, че ми прилоша, когато разбрах за какво става дума, а то е, строеж на масивни вили от по ТРИ етажа с няколко стотин легла, атраккциони и цяла структура която да ги поддържа.., къде тук присъства "къмпинг" освен в името, просто нямам представа..
За сега бедствието се отлага, но с поредната мафиотско-полицейска власт бъдещето изглежда направо зловещо.
За сега бедствието се отлага, но с поредната мафиотско-полицейска власт бъдещето изглежда направо зловещо.
Строежът на луксозен къмпинг на Карадере се отлага засега
С решение от 15 октомври директорът на Районната инспекция по опазване на околната среда в Бургас Антоний Иванов е оттеглил решението си по казуса "Карадере". С него инспекцията връща административното производство на етап уведомяване на компетентния орган по околна среда и засегнатото население. Така строителството на луксозен къмпинг ще бъде замразено, а решението за това тепърва ще се преразглежда.
Ден след изборите - на 6 октомври, от РИОСВ- Бургас обявиха, че строителството в местността е разрешено. Проблемът в случая е, че теренът попада в защитената екомрежа "Натура 2000" - "Камчийска планина". Зоната цели опазване на дивите птици. Другата зона, в която попада теренът, е защитената зона "Плаж Шкорпиловци", като в близост до нея има и зараждащи се подвижни дюни. За това според законите е задължително да има екологична оценка.
Още на 9 октомври екоминистърът Светлана Жекова констатира сериозни пропуски в първоначалното решение на Антоний Иванов, в което беше преценено да не се извършва ОВОС на инвестиционното намерение в местността Карадере и изрази публичното си несъгласие с него.
Сега в мотивите си директорът на РИОСВ- Бургас посочва, че "поставените условия в административния акт и техният характер категорично показват безспорната необходимост от изясняване на допълнителни фактори и обстоятелства в степен на подробност и тяхното въздействие върху околната среда, което трябва да бъде предмет на по-задълбочена оценка.
Иначе инвеститорът в къмпинга е фирмата "Макси І". Тя е собственост на Николай Илиев, синът му Стоян и Евгения Тотева. Николай Илиев е собственик на столичния комплекс "Макси" на бул. "Симеоновско шосе". Дружеството купи имота изключително изгодно през лятото от инвестиционният фонд The Black Sea Property Fund, който напусна страната. Според регистрите за 165.5 декара на първа линия на морето за имот в регулация "Макси І" е платила 1.66 млн. лева. Инвестиционният фонд купи имота преди пет години срещу 18.9 млн. лв. с планове да строи луксозен комплекс.
Банкеръ
четвъртък, 16. октомври 2014 - 15:46
понеделник, 18 август 2014 г.
КЪМПИНГ ПРОПАГАНДА
Днес промених подзаглавието на блога от "КЪМПИНГ РЕВОЛЮЦИЯ" на КЪМПИНГ ПРОПАГАНДА". Очевидно, революция на тема къмпинг в България е невъзможна, за това избрах от "революционер и пропагандист" да остана само къмпинг пропагандист. За съжаление скоро в България прогрес в урбанизацията на къмпиг пространството няма да има. Причината е повече от прозаична, българинът е "проз". На къмпинг ще ходи само по дивашки, защото така иска, иска да му е безплатно, иска да сере и да пикае на воля, иска и да не си събира боклука, защото такъв му е манталитета, ако не си е негово, да го усира без да плаща...
Жалкото е, че най-хубавите къмпинг места в България са безвъзвратно затрити и никога няма да бъдат възстановени, освен ако не се стовари някое апокалиптично цунами.
Аз продължавам да показвам линията на къмпинг правдата.. който иска да ме следва и да помага.
Хора, споделяйте къмпинг преживяванията и опита си, така животът ни ще стане по-човешки и добър!
Жалкото е, че най-хубавите къмпинг места в България са безвъзвратно затрити и никога няма да бъдат възстановени, освен ако не се стовари някое апокалиптично цунами.
Аз продължавам да показвам линията на къмпинг правдата.. който иска да ме следва и да помага.
Хора, споделяйте къмпинг преживяванията и опита си, така животът ни ще стане по-човешки и добър!
събота, 16 август 2014 г.
„Да запазим Корал“
Един ден след акцията отзиви няма, няма и да има. "Корал" ще остане полит-икономически каламбур, който един ден ще бъде погълнат окончателно от алчните човечета...
„Да запазим Корал“ е мотото, с което защитници на плажната ивица организират екопротест днес 15 Август 2014. С изменениятае на общия устройствен план на община Царево в частта му за Природния парк "Странджа“ се оставят за застрояване емблематични места като "Арапя" и "Корал", които са извън парка, отбелязват от коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България". Според протестиращите МОСВ целенасочено мълчи и потулва вече повече от година входираните експертизи и документи за обявяване на Корал за защитена територия, доказващи пряко наличието на уникални хабитати, защитени по европейските директиви. Такова е блатното кокиче например.
Според еко защитниците територията зад плажа представлява подвижни пясъчни дюни, според същите тези експертизи, превърнати в частен имот, след заличаването на прилежащата защитена територия „Блатно кокиче при к-г Корал“. Заличен е самия къмпинг "Корал", един от най- големите къмпинги в Европа.
Протестиращите твърдят, че Районната прокуратура в гр. Бургас не предприема никакви действия по отмяна на 12-те строителни разрешения на „Ибердрола инмобилиария риъл естейт инвестмънтс” ЕООД, касаещи зоната зад плажа Корал, въпреки че други 3, издадени на същата компания за същото инвестиционно намерение, съдържат същите пороци и са отменени с окончателни решения на Бургаски административен съд и въпреки че ДНСК преди година внася доклад, подробно описващ идентични нарушения в тези строителните разрешения, а именно: „същите са издадени въз основа на одобрени проекти на главния архитект на община Царево, които към датата на издаването на разрешенията са изгубили правно действие; не е осигурено присъединяване на разрешените строежи към общите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура и не са проведени изискващите се процедури по екологичното законодателство“.
Еко защитниците обвиняват и община Царево, и лично кмета Лапчев, че през 2011 г. и 2012 г. презаверява множество стари строителни разрешения от 2006 – 2009 г., които веднъж вече са били оспорени, и които са с параметри на застрояване, напълно противоречащи на закона за Черноморското крайбрежие от 1 януари 2008 г. и всички последващи добавки. Това позволява незаконното презастрояване на всяко останало девствено кътче в региона.
През м. април 2013 г. по молба на "Да запазим Корал", двама експерти, Чавдар Гусев и доц. д-р Росен Цонев изследваха района на бившия къмпинг Корал и издадоха следните 2 експертизи: "Допълнение към ботническа експертиза" и "Оценка на хабитатната и флористична природозащитна значимост на територията на къмпинг „Корал”". Накратко данните в тях са: установена е голяма популация на блатно кокиче (Leucojum aestivum L.) - 3382 броя по това време, 5 зони природни местообитания заемащи площ от близо 200 дка, от които 4 природни местообитания включени в Червена книга на България, том 3, от които 3 хабитати са и в Приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие и на Директива 92/43/ЕЕС. Установени са и редки растителни съобщества, като доминираните от бял озирис (Osyris alba).
Флористичното богатство на региона включва общо 10 вида растения с природозащитно значение, от които 2 вида (вкл. блатното кокиче и бодлив залист) са ценни лечебни растения под режим на контролирано ползване, 5 вида са включени в Червена книга на България, том 1 с категория „Застрашен”, 6 вида са защитени – включени в Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие.
Изводът които правят експертите е: "Считаме за особенно важно, да бъде осигурен природозащитен статут на изследваната територия. Той ще позволи опазването на застрашен и уникален с богатството си комплекс по силно деградиралата от урбанизацията крайбрежна ивица на Южното Черноморие."
На 28 май 2013 г. от "Да запазим Корал" са внесли официално искане в МОСВ за обявяване на нова защитена територия на мястото на бившия къмпинг Корал (вх. № 48-00-598/28.5.2013). В документите са приложени експертизи, карти, фотоси и други материали.
15 Август 2014 08:57 / burgasnews.com
петък, 15 август 2014 г.
"Незаконни къмпинги превзеха морския бряг"
Точно в разгара на сезона за къмпинг отново виждам бруталната медийна война против къмпинга, като начин на живот. Препубликувам два от групата сатанизиращи материали, които още веднъж показват целенасочеността на кампанията да се очерни желанието на българите да ходят на къмпинг, бил той и дивашки. Причините са много и вече съм ги коментирал в предишни постове. В основата си случващото се е доказателство за огромната притегателна сила на къмпинг начина на живот и сбърканата българска реалност, която игнорира тази сила.
Истински бум на незаконни къмпинги има по Южното Черноморие през тази година. „Около Ахтопол, Силистар, Бутамята, Апаря и Варвара нелегално къмпингуващите наистина са много. Те не само замърсяват природата, но създават предпоставки за горски пожари”, призна Златин Димов от дирекцията по „Опазване обществен ред и околна среда” в Царево.Освен в тази община най-много незаконни биваци има в Приморско – край бившата резиденция „Перла”, в Созопол и на Иракли, пише "Монитор". Местната власт трудно се справя с нелегалното поставяне на палатки и каравани. Една от мерките е ограничаване на достъпа на автомобили до горичките, обясниха общинари.
Купонът тече с още по-голяма сила в нелегални биваци край по-недостъпните плажове и в лесовете край Лозенец и Варвара, а също и на други места в областта. Там палаткаджиите сами се справят с битовите условия и превръщат природата около тях в открит санитарен възел. Глобата от 50 до 150 лева не ги стряска.
Сред топ 10 на къмпингите у нас е този в Силистар, който отново не остана празен. Без значение, че удобствата се изчерпват с две бараки за баня и природата. Мястото е оградено и от години функционира като къмпинг, така се рекламира и в интернет. Десетките хора, които идват с палатки и каравани тук, са привлечени от уникалната природа, от близкия плаж и от ниските цени. Почиващите плащат за нощувките по 6 лева на човек и 4 лева за автомобил. Частникът, който прибира таксите, обаче не плаща нито данъци, нито туристическа такса. Частният земеделски имот не само не е регистриран като къмпинг, а дори попада в защитена местност и е част от Природен парк „Странджа”. „Знаем, че това не е къмпинг, води се паркинг, но на нас ни харесва, защото е евтино, горичката е приятна, плажът е страхотен – друго не ни трябва!”, коментира семейство от Благоевград.
Общината никога не е давала разрешение за развиване на туристическа дейност на това място. При проверката на инспектори от „Местни данъци и такси” се оказало, че собственика го няма, а по телефона обяснил на проверяващите, че къмпингарите са му приятели. Присъстващи пък твърдели, че не са му плащали. Наблизо друг частник прибира по 5 лева за паркинг. В него има поне 200 коли, а мястото е оградено с колове, които препречват останалите пътища. Оказва се, че екоинспекцията в Бургас е узаконила парадокса да се паркира в защитена зона. Туристи казаха, че дават пари, защото се страхуват, че нещо може да се случи с колите им, докато са на плажа. „Когато идват да проверяват общинските служители, махат колчетата, но после пак ги слагат”, разказаха стопаните на съседния плаж.
Истински райски кът за незаконните лагери е и местността Коросята край Ахтопол. В хаоса около доказването дали земята под бившите ведомствени станции е общинска, държавна или частна се е развил туризъм, от който очевидно добре се печели.
9 авг. 2014, 07:30 /БЛИЦ
Бум на незаконни къмпинги по морето
Истински бум на незаконни къмпинги по Южното Черноморие. Глобите са от 50 до 150 лв., но те не притесняват никого.
И през този сезон палатки и каравани са напълнили крайбрежието на залива Вромос край Черноморец. Въпреки забраната всяко лято тук изниква незаконен къмпинг.
В регламентираните къмпинги по родното Черноморие, дневният престой на каравана струва от 80 до 120 лв. Но има електричество, вода, тоалетни и удобства за почиващите. Много от туристите не могат да си позволят нито такива къмпинги, нито каквито и да е хотели.
Плажът Вромос официално е забранен за ползване от 4 години, заради измерена радиация на плажната ивица. За плажуващите обаче забрана за къмпингуване на държавна земя звучи абсурдно.
Контролните органи отдавна са се отказали да проверяват и съставят актове. Тук плажът не е охраняван, няма медицински пункт, но пък почивката е безплатна. Заради къмпингуващите местната община е принудена да постави постави контейнери за боклук. Тъй като количеството отпадъци за сезона не само са много, но и пръснати в гората.
Според почиващите, ако всеки почиства гората след пребиваването си, темата за незаконния къмпинг няма да бъде коментирана.
10.08.2014 | 19:59 / news7.bg
вторник, 17 юни 2014 г.
Стара Загора черпи френски опит за привличане на туристи
Опряхме и до френския опит в развитието на къмпинг туризма.
Бруно Доменак, изпълнителен директор на Регионална агенция за развитие на туризма, представи в Стара Загора опита на Департамент Ла Дром, Франция при използване на местните ресурси и привличане и управление на европейски средства за развитие на туризма.
Той коментира принципите на публично - частното партньорство в другите страни-членки на ЕС и техния опит в управлението на европейски средства.
Доменак е тук по повод разяснителна кампания за „Европейски средства и използване на местните ресурси за развитие на туризма" в региона. Той коментира, че в Стара Загора вижда голям потенциал за развитието на туризма, както и откритите според него прилики между Стара Загора и Ла Дром.
"Стара Загора, както и Ла Дром са центрове, които много си приличат. През департамента, който ми е поверен минават годишно 26 млн. автомобили, поради пряката връзка на Париж с морето през Ла Дром. Вашият град има същия потенцциал, вие сте най-пряката връзка между столицата и българското черноморие", каза Доменак.
Той допълни, че е в Стара Загора за втори път.
"Когато за първи път бях в града забелязах, че туристическата ви леглова база се състои само от традиционните хотели, все още не притежавате т.нар. "хотел на свеж въздух", което е за нощувка на открито или по-точно на къмпинг. Все още не е добре развито и така известното "посрещане на туристи във ферма".
Доменак подчерта, че за да бъде привлечен потенциален турист, то трябва да му бъде предложена пълна гама от възможност за задоволяване на желанията.
"В момента в моя департамент много добре се развива спортния и велотуризъм, както и водните спортове".
Доменак допълни, че в Ла Дром има покачване на туристопотока с 3 % и за изминалата 2013 години 7,8 млн. души са нощували в департамента. По време на тези нощувки са били похарчени около 300 млн. евро от туристическо потребление.
петък, 23 май 2014 г.
Виц на деня
От руска класация за Виц на деня 23.05.2014г
Титул «известный блогер» - это примерно как «известный суслик». Известен-то он известен, но в основном только другим сусликам.
:)))
Титул «известный блогер» - это примерно как «известный суслик». Известен-то он известен, но в основном только другим сусликам.
:)))
вторник, 6 май 2014 г.
Как да създадем къмпинг!? част 1
След, като никой, никъде и по никакъв начин в България не иска да сподели, как би могло да се създадат нови къмпинг места, аз се заех да посъбера публикувана информация по въпроса в "братските" западни страни. Там поне материал има и хората не се свенят да го споделят. Статийте са в оригинал, не се наемам сега да ги превеждам, а и има Гугъл преводи, които на незнаещите езика ще им дадат обща представа от текста. Ще допълвам материалите и на други езици освен английски. Дано на някой да му влезат в главата..
eHow
Business
Small Businesses
Starting a Small Business
How to Set Up a Campsite Business
By Sharyl Stockstill , eHow Contributor
http://www.ehow.com/how_6853854_set-up-campsite-business.html
Campsites might be primitive or have full utilities. They must have a level place for tents and parking.
Providing campsites for the traveling public can be a lucrative business. With a small initial investment, primitive sites can be set up in as little as a day. Additionally, full-service sites can be added as time and funds become available.
Location and attractions are the keys to a successful campsite business. The location should be near a well-traveled road such as an interstate. There should be easy access to the campsites. You will also want to consider what attractions are available that will bring people into your area. If your campsite business is near a thriving city or major attraction, you will have a better opportunity to attract campers than if you are hard to reach or if there is nothing for your guests to do once they find you.
More than 19 percent of the nation participates in camping at least once during the year. If you have a good location and can provide your guests with additional services, your campsite business will flourish.
Instructions
1
Assess different property options. Look for land that is near an interstate off-ramp or has several attractions that would attract campers. National parks, lakes, forests and mountains are all considered ideal camping attractions. Though a long-term lease is always an option, purchasing the real estate will provide more stability for a long-term investment.
2
Design your campsite on paper. Begin by drawing a scale model of your property and pencil in any geographic features you will have to work around. For example, if your property has rolling hills and trees, make notes of these things on your rough design.
Pencil in ideal camping sites. Select areas for primitive camping in tents and where existing utilities are located.
Sketch utility lines you can install for the convenience of your guests. Water lines, electrical and septic systems should be planned for and, if possible, installed before landscaping or adding attractions to your campsite business.
Include additional service areas, such as showers, recreational vehicle dump stations, picnic tables and barbecue grills on your drawing.
3
Develop a business plan based on your scale drawing. A business plan can help address ideas and concerns which will materialize in your planning stage. You can calculate the cost of the initial investment, phases of development and any issues you might have with neighbors, zoning, licensing and insurance. The business plan will help you to remain organized and can be an asset in obtaining funding from banks and investors.
Developing a business plan will also provide you with the opportunity to research your competition, your anticipated occupancy rate, and growth potential.
4
Obtain a business name, licenses, tax number and zoning approval. Set up your business by meeting all of the federal, state and local obligations for the business. Some states have special taxes known as a Lodger's Tax that you will have to collect and forward to your state taxing authority. The state revenue department can provide you with additional details about taxes specific to your location.
Open any bank accounts that might be necessary for operating expenses and begin keeping track of all transactions for income tax purposes.
5
Set up your campsite business. When all of your paperwork and funding is in place, it is time to install the utilities and begin developing your campsites. Primitive areas can be completed first to provide you with a small return on your initial investment. A primitive area does not have any utilities and is often just a level site where tents can be erected.
As your business grows, you can add sites for recreational vehicles, group gatherings, and additional services.
How to Start a Campground Business
By Meg Jernigan, eHow Contributor
http://www.ehow.com/how_5329174_start-campground-business.html
A campground can be as simple as a primitive backcountry area or it can be acres of paved roads with pads for RVs, full hookups and a range of activities from miniature golf to volleyball. A primitive campground doesn't need more than a bathhouse and sites. Big RVs need plenty of room to maneuver. Once you've decided what sort of campground business you want to operate, customize the following guidelines to suit your guests' needs.
Instructions
1
Prepare the campground. Level tent and RV pads, supply water, sewage and electrical hookups for some of them, and leave a screen of foliage between them for privacy. If you're creating a large campground, make some of the sites pull-throughs so RVs don't have to back into sites.
2
Set aside a separate section for tent campers. Provide a fire ring and a picnic table at each site. Outfit some tent sites with electricity and water. Consider building a couple of primitive cabins for people who don't have camping equipment.
3
Build a bathhouse for guests without RVs and an owner's residence/check-in/camp store. Create a dump station where RV owners can empty their tanks away from the campground.
4
Provide amenities like a game room, swimming pool and picnic pavilions. Build a fishing pier if you're located on a lake or river. Offer fishing gear for sale in your camp store. Stock the store with necessities like groceries, RV repair parts, charcoal, bottled water and toilet paper.
5
Create an Internet presence. Maintain a webpage with a map and directions to your campground. List your rates and keep them current. Make a reservations page and place your contact information prominently on the website.
6
Make sure other websites that list campgrounds, like city directories, tourism bureaus and local towns have a link to your website. Sprinkle keywords throughout your website that will cause it to appear high in search engine rankings.
7
Place ads in accommodations magazines that are given out at rest areas on highways. Publish a flyer that can be placed at tourist information stops and service stations near your campground.
8
Offer incentives like a rewards program or a discount for guests who return to your campground. Provide golf carts for guests with mobility issues to get around large campgrounds.
Tips & Warnings
Check the rules and regulations for campgrounds in your area before you begin. Make sure sites are not subject to standing water. Print campground maps to give to guests. State the campground's policies clearly on the maps.
How to Start My Own RV Camping Park
By Jackie Johnson, eHow Contributor
http://www.ehow.com/how_6592399_start-own-rv-camping-park.html
If you have acreage in an area popular with tourists, developing the land as an RV park could be a profitable venture. Developing land for an RV park is not an overnight process. It involves zoning, engineering, site planning, land development and even market research to see what nearby RV parks offer so that you can be competitive. Many of the steps in converting land into an RV park need the expertise of many professionals who are qualified or licensed to take the project from start to finish.
Instructions
1
Determine if there is demand for another RV park nearby. If you know the market, you might be able to trust your expertise. However, your financial institution or local jurisdiction may require you to put together a due diligence package, the core of which will be a market study to judge the feasibility of your site, what amenities you will need and how large the lots should be.
2
Hire engineers or land planners to survey your property, prepare the documents for zoning, and work with local jurisdiction to get the required approvals for the RV park. This can be a time consuming process with many trips back to the drawing board, depending on the jurisdiction. Some places may even require an environmental impact statement beyond the scope of the due diligence package.
3
Hire a land development firm to grade the property, install the utilities and cut the roads. Hire paving companies and landscapers to put in the roads and the landscaping materials. Depending on the amenities you offer, you may have to hire a swimming pool contractor for the pool and spa and general contractors to build the clubhouse along with interior designers to decorate it.
4
Adjust the nightly, weekly or monthly rates. Phone the RV parks in your area for current pricing and incentives.
5
Advertise the project as it nears completion. Use local resources, the Internet, magazines geared toward RV campers and print materials to get the word out. Having a battery of photos of your RV camping park will help others see what your property is like and attract guests.
http://www.campingplatz.de
eHow
Business
Small Businesses
Starting a Small Business
How to Set Up a Campsite Business
By Sharyl Stockstill , eHow Contributor
http://www.ehow.com/how_6853854_set-up-campsite-business.html
Campsites might be primitive or have full utilities. They must have a level place for tents and parking.
Providing campsites for the traveling public can be a lucrative business. With a small initial investment, primitive sites can be set up in as little as a day. Additionally, full-service sites can be added as time and funds become available.
Location and attractions are the keys to a successful campsite business. The location should be near a well-traveled road such as an interstate. There should be easy access to the campsites. You will also want to consider what attractions are available that will bring people into your area. If your campsite business is near a thriving city or major attraction, you will have a better opportunity to attract campers than if you are hard to reach or if there is nothing for your guests to do once they find you.
More than 19 percent of the nation participates in camping at least once during the year. If you have a good location and can provide your guests with additional services, your campsite business will flourish.
Instructions
1
Assess different property options. Look for land that is near an interstate off-ramp or has several attractions that would attract campers. National parks, lakes, forests and mountains are all considered ideal camping attractions. Though a long-term lease is always an option, purchasing the real estate will provide more stability for a long-term investment.
2
Design your campsite on paper. Begin by drawing a scale model of your property and pencil in any geographic features you will have to work around. For example, if your property has rolling hills and trees, make notes of these things on your rough design.
Pencil in ideal camping sites. Select areas for primitive camping in tents and where existing utilities are located.
Sketch utility lines you can install for the convenience of your guests. Water lines, electrical and septic systems should be planned for and, if possible, installed before landscaping or adding attractions to your campsite business.
Include additional service areas, such as showers, recreational vehicle dump stations, picnic tables and barbecue grills on your drawing.
3
Develop a business plan based on your scale drawing. A business plan can help address ideas and concerns which will materialize in your planning stage. You can calculate the cost of the initial investment, phases of development and any issues you might have with neighbors, zoning, licensing and insurance. The business plan will help you to remain organized and can be an asset in obtaining funding from banks and investors.
Developing a business plan will also provide you with the opportunity to research your competition, your anticipated occupancy rate, and growth potential.
4
Obtain a business name, licenses, tax number and zoning approval. Set up your business by meeting all of the federal, state and local obligations for the business. Some states have special taxes known as a Lodger's Tax that you will have to collect and forward to your state taxing authority. The state revenue department can provide you with additional details about taxes specific to your location.
Open any bank accounts that might be necessary for operating expenses and begin keeping track of all transactions for income tax purposes.
5
Set up your campsite business. When all of your paperwork and funding is in place, it is time to install the utilities and begin developing your campsites. Primitive areas can be completed first to provide you with a small return on your initial investment. A primitive area does not have any utilities and is often just a level site where tents can be erected.
As your business grows, you can add sites for recreational vehicles, group gatherings, and additional services.
How to Start a Campground Business
By Meg Jernigan, eHow Contributor
http://www.ehow.com/how_5329174_start-campground-business.html
A campground can be as simple as a primitive backcountry area or it can be acres of paved roads with pads for RVs, full hookups and a range of activities from miniature golf to volleyball. A primitive campground doesn't need more than a bathhouse and sites. Big RVs need plenty of room to maneuver. Once you've decided what sort of campground business you want to operate, customize the following guidelines to suit your guests' needs.
Instructions
1
Prepare the campground. Level tent and RV pads, supply water, sewage and electrical hookups for some of them, and leave a screen of foliage between them for privacy. If you're creating a large campground, make some of the sites pull-throughs so RVs don't have to back into sites.
2
Set aside a separate section for tent campers. Provide a fire ring and a picnic table at each site. Outfit some tent sites with electricity and water. Consider building a couple of primitive cabins for people who don't have camping equipment.
3
Build a bathhouse for guests without RVs and an owner's residence/check-in/camp store. Create a dump station where RV owners can empty their tanks away from the campground.
4
Provide amenities like a game room, swimming pool and picnic pavilions. Build a fishing pier if you're located on a lake or river. Offer fishing gear for sale in your camp store. Stock the store with necessities like groceries, RV repair parts, charcoal, bottled water and toilet paper.
5
Create an Internet presence. Maintain a webpage with a map and directions to your campground. List your rates and keep them current. Make a reservations page and place your contact information prominently on the website.
6
Make sure other websites that list campgrounds, like city directories, tourism bureaus and local towns have a link to your website. Sprinkle keywords throughout your website that will cause it to appear high in search engine rankings.
7
Place ads in accommodations magazines that are given out at rest areas on highways. Publish a flyer that can be placed at tourist information stops and service stations near your campground.
8
Offer incentives like a rewards program or a discount for guests who return to your campground. Provide golf carts for guests with mobility issues to get around large campgrounds.
Tips & Warnings
Check the rules and regulations for campgrounds in your area before you begin. Make sure sites are not subject to standing water. Print campground maps to give to guests. State the campground's policies clearly on the maps.
How to Start My Own RV Camping Park
By Jackie Johnson, eHow Contributor
http://www.ehow.com/how_6592399_start-own-rv-camping-park.html
If you have acreage in an area popular with tourists, developing the land as an RV park could be a profitable venture. Developing land for an RV park is not an overnight process. It involves zoning, engineering, site planning, land development and even market research to see what nearby RV parks offer so that you can be competitive. Many of the steps in converting land into an RV park need the expertise of many professionals who are qualified or licensed to take the project from start to finish.
Instructions
1
Determine if there is demand for another RV park nearby. If you know the market, you might be able to trust your expertise. However, your financial institution or local jurisdiction may require you to put together a due diligence package, the core of which will be a market study to judge the feasibility of your site, what amenities you will need and how large the lots should be.
2
Hire engineers or land planners to survey your property, prepare the documents for zoning, and work with local jurisdiction to get the required approvals for the RV park. This can be a time consuming process with many trips back to the drawing board, depending on the jurisdiction. Some places may even require an environmental impact statement beyond the scope of the due diligence package.
3
Hire a land development firm to grade the property, install the utilities and cut the roads. Hire paving companies and landscapers to put in the roads and the landscaping materials. Depending on the amenities you offer, you may have to hire a swimming pool contractor for the pool and spa and general contractors to build the clubhouse along with interior designers to decorate it.
4
Adjust the nightly, weekly or monthly rates. Phone the RV parks in your area for current pricing and incentives.
5
Advertise the project as it nears completion. Use local resources, the Internet, magazines geared toward RV campers and print materials to get the word out. Having a battery of photos of your RV camping park will help others see what your property is like and attract guests.
http://www.campingplatz.de
вторник, 22 април 2014 г.
Море и суша
Може би някои са забелязали преобладаващите ми публикации за останките от българските морски къмпинги. Те не са случайни. Не е случайна и концентрацията на места за къмпинг на относително късата българска морска ивица. Процентно в миналото, преди да бъдат унищожени, най-много къмпинги на линеен километър имаше именно на българското крайбрежие. На сушата къмпингите са значително по-малко, независимо, че места за такива има в изобилие и интерес също не липсва. Писал съм, защо се получава така, сега само ще повторя, че българският морски бряг е един от най-емоционално завладяващите и сближаващи човека с природата в света. Сигурен съм, че трагедията с презастрояването на крайбрежието се корени, за нещастие и в този факт.
Аз продължавам да мисля, че въпреки алчното заграбване на морето от знайни и незнайни крадливи бандити, място за нови къмпинги на морето има. Основно погледа ми е насочен към брега на Странджа, където, ако закона устиска, ивицата ще се запази без масивно застрояване първа линия. Смятам, че скоро ще се създадат нови къмпинги на ивицата Камчия-Шкорпиловци, както и на север от нос Калиакра.
Ако общественото мнение се отрезви, според мен е възможно да се възстановят къмпинг Дюни-Алепу и къмпинг Аркутино на юг от Созопол. А защо не, да се възроди, като един луксозен къмпинг-глемпинг и къмпинг Корал!?
Както се чу, около Приморско е предприета офанзива за опитомяване на дивашкото лагеруване, като урбанизиране на гората до резиденция Перла. Мисля, че е възможно освен възстановяване на къмпинг Атлиман, да се направи и един изцяло нов къмпинг втора линия някъде около ММЦ. Следвайки тази посока, според мен е възможно да се направи и изцяло нов къмпинг на Вромос между Атия и Черноморец.
При създалият се конфликт в местноста Кара дере, в стил Иракли, става повече от наложително къмпинг урбанизирането на това място, защо не и с глемпинг. Чудното е, че нито един местен оземлен "собственик" не е направил и опит да прокара подобен план и да се възползва от него, а предпочита да дойде някакъв чужд "инвеститор", който да осере пейзажа за винаги с бетон, така както е оттатък нос Емине..
Проблясъци на някои друг къмпинг във вътрешността на страната има, но са толкова незначителни, че с нищо не могат да привлекат вниманието на всичко виделия международен къмпинг турист.
Като цяло, урбанизирани къмпинг места липсват навсякъде в България. За жалост нито един областен център няма представителен къмпинг. Природните паркове практически не поддържат собствени къмпинги, така както е по света. Планинските курорти нямат къмпинг плацове с урбанизирани удобства, камо ли за зимно лагеруване. А възможностите са неограничени.
Факт е, че българската икономика, като предприемачи, общество и административни структури по никакъв начин не са възползва от огромните маси на свободните къмпинг-бекпек туристи от централна и западна Европа, които към днешна дата са силно ограничени в екзотичните си пътуванията до северна Африка, Близкия Изток и територията на бившия Съветски съюз, като Украйна, Кавказ, Грузия и каспийските републики. Целият този поток от туристи би заливал българското море и планини, ако имаше поне няколко нови и модерни къмпинги между Калотино и Резово..
Опошляването на туристическия продукт, като последната сламка за икономическия екзистенц минимум на България ни отрежда място на циганското гето на Европа, където всичко се свежда до определението за вертеп.
За това с нови къмпинги на морето и сушата бъдещето би изглеждало малко по-светло..
Аз продължавам да мисля, че въпреки алчното заграбване на морето от знайни и незнайни крадливи бандити, място за нови къмпинги на морето има. Основно погледа ми е насочен към брега на Странджа, където, ако закона устиска, ивицата ще се запази без масивно застрояване първа линия. Смятам, че скоро ще се създадат нови къмпинги на ивицата Камчия-Шкорпиловци, както и на север от нос Калиакра.
Ако общественото мнение се отрезви, според мен е възможно да се възстановят къмпинг Дюни-Алепу и къмпинг Аркутино на юг от Созопол. А защо не, да се възроди, като един луксозен къмпинг-глемпинг и къмпинг Корал!?
Както се чу, около Приморско е предприета офанзива за опитомяване на дивашкото лагеруване, като урбанизиране на гората до резиденция Перла. Мисля, че е възможно освен възстановяване на къмпинг Атлиман, да се направи и един изцяло нов къмпинг втора линия някъде около ММЦ. Следвайки тази посока, според мен е възможно да се направи и изцяло нов къмпинг на Вромос между Атия и Черноморец.
При създалият се конфликт в местноста Кара дере, в стил Иракли, става повече от наложително къмпинг урбанизирането на това място, защо не и с глемпинг. Чудното е, че нито един местен оземлен "собственик" не е направил и опит да прокара подобен план и да се възползва от него, а предпочита да дойде някакъв чужд "инвеститор", който да осере пейзажа за винаги с бетон, така както е оттатък нос Емине..
Проблясъци на някои друг къмпинг във вътрешността на страната има, но са толкова незначителни, че с нищо не могат да привлекат вниманието на всичко виделия международен къмпинг турист.
Като цяло, урбанизирани къмпинг места липсват навсякъде в България. За жалост нито един областен център няма представителен къмпинг. Природните паркове практически не поддържат собствени къмпинги, така както е по света. Планинските курорти нямат къмпинг плацове с урбанизирани удобства, камо ли за зимно лагеруване. А възможностите са неограничени.
Факт е, че българската икономика, като предприемачи, общество и административни структури по никакъв начин не са възползва от огромните маси на свободните къмпинг-бекпек туристи от централна и западна Европа, които към днешна дата са силно ограничени в екзотичните си пътуванията до северна Африка, Близкия Изток и територията на бившия Съветски съюз, като Украйна, Кавказ, Грузия и каспийските републики. Целият този поток от туристи би заливал българското море и планини, ако имаше поне няколко нови и модерни къмпинги между Калотино и Резово..
Опошляването на туристическия продукт, като последната сламка за икономическия екзистенц минимум на България ни отрежда място на циганското гето на Европа, където всичко се свежда до определението за вертеп.
За това с нови къмпинги на морето и сушата бъдещето би изглеждало малко по-светло..
неделя, 30 март 2014 г.
Правителството обеща: Събаря Слънчев бряг в замяна на строеж в Карадере
Една чудесна сатирична утопия, която би била едно великолепно решение на българското къмпинг безпътие...
ДОНДУКОВ ЕДНО, СОФИЯ - Правителството се закле в майка и баща, че инвестиционният проект в Карадере ще бъде компенсиран с възстановяването на природния разкош в местността Слънчев бряг.
Сегашният Содом и Гомор ще бъде сравнен със земята, обезпаразитен и озеленен, а в замяна ще се строи в Карадере, обещават премиерът Орешарски и онази лелята от околната вода, чието име ни мързи да търсим в Google, защото все пак сме сатиричен сайт и може да си позволим да правим така.
Новият курорт ще бъде по-смислен и нетолкова брутално кичозен, като ще има общ архитектурен план, а не всеки неандерталец с пари и комплекси да се изхвърля като в градовете с албански наркотрафиканти из Македония. Същевременно ще бъдат изградени санитарни възли в Слънчев бряг и минимална инфраструктура, така че да е готино.
"Общото днес между Карадере и Слънчев бряг са пияните хора. Да, в Карадере са наши, голи и брадясали хипита, акащи в дупки, а в Слънчев бряг това са утайките на Великобритания и незадоволени моржове от Русия. Ако превърнем Слънчев бряг в добре охраняван къмпинг, а Карадере има фейсконтрол, нещата ще се освежат" - сподели идеята си онзи министър с перуката и социалните помощи от Франция, който отговаря за инвестиционото таковата.
По този начин ще се постигне същият разкошен баланс като в телевизионно студио, в което са поканили лекар с десетилетия практика, базирана на векове медицински прогрес и проучвания, и родителка, която е чела нещо си в интернет.
zhelyo
nenovinite.com
28.03.2014 00:00
Бизнесмени оглеждат горичката край резиденция „Перла”, за къмпинг
Още една добра къмпинг новина. Макар и с хипотетичен характер, тя показва тенденцията някои хора във властта да мислят в правилната посока. Логично е, че след като има интерес към къмпингуването на определени места това да се регламентира. Под каква форма ще стане на Перла, ще видим. Там потенциал има и то голям, просто, както и с всичко друго в България, къмпинг начинанието закъснява някъде с около 20-30 години...
В момента не можем да контролираме палатките, но невъзможни работи няма, каза кметът Димитър Германов
Предприемачи оглеждат красивата горичка край един от най-привлекателнните плажове по Южното Черноморие – до бившата резиденция на Тодор Живков „Перла”, за къмпинг. В момента в района, който е на територията на община Приморско, къмпирането не е регламентирано, макар че всяко лято там се простират шатри, в които се готви, пере и т.н. Туристи се закотвят там, въпреки че от години на почти всяко дърво има табели „Къмпирането забранено”.
„Сега не можем да контролираме палатките. Когато нещо се узакони, то подлежи на проверки”, каза кметът на Приморско Димитър Германов. След като Общинският съвет в Приморско реши буренясалия район край плажа Атлиман в Китен да се превърне в модерен къмпинг, Германов заяви, че подобен интерес има и към „Перла”.
„Това обаче не зависи само от нас и е предмет на по-дългосрочна обработка. Не става въпрос за къмпинги от старото време, които да не са оборудвани и неосигурени. Това ще са райони със съвременен вид, които да привличат хора”, каза той.
29 Март 2014, Събота
Автор: Флагман.бг
събота, 29 март 2014 г.
Анти къмпинга
Всяка година поне в две масови кампании медиините олигархични машини прокарват анти къмпинг темата без всякакви скрупули. Тази година първата вълна негативен ПиаР започва в края на март. Тя подготвя тълпата, че ако не стане клиент на "бетона" няма да има къде да ходи. Но реалността е съвсем друга. Независимо от заплахите и липсата на култивирани места за къмпинг, хората имащи намерение да прекарат някой друг ден на палатка сред природата ще намерят начин. Гонени, криещи се и нарушаващи правилата и закона къмпингуващи винаги е имало и ще има. Още повече в днешното българско безпътие, където диващината е навред, не виждам какво ще попречи на няколко стотин неокъмпинг дивака да се разпънат по дерета, гори и плажове без да плащат и без да имат някакви урбанистични удобства. Кой го е грижа все пак..
Над 10 незаконни къмпинги на Юг
Над 10 са незаконните къмпинги по Южното Черноморие. Едно от най-популярните незаконни места за палаткаджии е местността между къмпингите Златна рибка и Градина. Около 800 метра е неохраняемата плажна ивица и тя е притегателно място за спортисти и сърфисти. Веднага след плажа започват дюни и борова горичка.
В Закона за устройство на територията няма определение какво е къмпинг, твърдят общинските съветници в Созопол. Те се надяват това да бъде променено, за да имат възможност да регламентират къмпингите на тяхна територия.
Пред bTV бившият концесионер на къмпинг Корал Атанас Русев, председателят на асоциация „Българско Черноморие” Димитър Канариев и актьорът Филип Аврамов спориха за това трябва ли да бъде прекратено незаконното къмпингуване. „Всяко къмпингуване извън обособените територии е незаконно. Много неща са притеснителни – опазване на природа, околна среда, хигиена”, заяви Канариев. По думите му около 2000 души плажуват нерегламентирано. На въпрос не замърсяват ли хотелите повече от къмпингарите, Канариев отговори, че при хотелите има третиране на отпадните води.
„Когато отидеш на къмпинг, си правиш тоалетна. След като си тръгнеш, все едно не си бил там. Боклуците винаги са от приходящи хора, ние чистим плажа редовно”, заяви Филип Аврамов, според когото отпадъците са на хора с барбекюта, които идват за малко и после, винаги оставят по нещо.
Според Атанас Русев къмпинг Корал бил разграбен целенасочено, земята запустяла. Възстановяването се оказало скъпа инвестиция. По думите на Русев човек не може да иде на нормален къмпинг в България, защото такъв няма.
Канариев поясни, че у нас има 20-тина действащи къмпинга. Свободното къмпингуване е забранено в редица страни, каза той. Филип Аврамов и Атанас Русев обаче казаха, че това е вярно. „Свободното къмпингуване в много страни е поощрено. Влязох в търсачка и написах вашите имена и вашата асоциация, която трябва да се казва „Гръцко Беломорие”, не „Българско Черноморие”.
Преследвате гръцки интереси. Работили сте в гръцото посолство, после в гръцка банка”, обърна се Русев към Канариев. Филип Аврамов пък попита Канариев с какво всъщност се занимава - с природа или с хората, които не си плащат за да спят на къмпинг. Канариев се оправда, че асоциацията му води диалог с общините. Диалогът с къмпингуващите обаче не му се получавал.
btvnews.bg
Петък, 28 Март 2014 09:28
Край на незаконните палатки
Граждански организации искат държавата да ограничи местата за отдих тип „цигански катун"
Край на незаконните къмпинги по морето, нацвъкани на когото където му скимне - без контейнери за смет, без елементарни условия за хигиена. За това масово настояват граждански сдружения по родното Черноморие. Идеята е държавата в лицето на екоминистерството да ограничи никненето всяко лято на „места за отдих" като цигански табуни.
„Търся безплатен къмпинг на морето, има ли място, дето да си разпъна палатката, без да плащам". „Има. Иди например на Шкорпиловци. Като отминеш ивицата с хотелите и бунгалата, в горичката всяко лято има такъв къмпинг. На пътя има и чешма, все пак човек да се поизмие. Много палатки една до друга под дърветата, туби с вода около тях, масички и столчета си сложили хората. Чудя се само къде ли ходят до тоалетна, но гора голяма...". Разговорът „търсене - предлагане" между двама е във форум в интернет.
Става въпрос за един от многото т.нар. нерегламентирани къмпинги у нас. Без изградена инфраструктура - път, вода, канализация, тоалетни, бани, сметосъбиране. „Затова е отпорът и на общините, и на местни неправителствени организации по крайбрежието ни. Настоява се държавата да направи проверка на всички незаконни къмпинги, да ги обяви и да ограничи достъпа до тях", коментира за „Всеки ден" общински съветник от морски курортен град. Според него само по Южното Черноморие има поне 10-12 места с голямо струпване на незаконно къмпингуващи. Без да се броят по-малки „свърталища", където палаткаджиите се самонастаняват на удобни за тях места, без значение чия собственост са.
Иракли между нос Емине и Обзор, заливът Вромос край Черноморец, Корал край Царево, Дуранкулашкото езеро, както и станалото много известно напоследък Кара дере при Бяла са най-големите незаконни къмпинги. Хиляди опъват палатки там всяко лято напълно безплатно, но и без каквито и да са хигиенни условия. Обикновено част от палатките са на самия плаж, а останалите - в частни имоти в близки до морето горички.
„Според общинските наредби туристите нямат право да са извън място, обособено като къмпинг", подсеща общинарят. Той разказва, че освен ползването на околностите за естествени нужди, се палят огньове, мият се тенджери и тигани в морето, закопават се боклуци в пясъка, ако изобщо се събират. Резултатът всяка есен са огромни бунища наоколо, натъпкани с пластмаса и какво ли още не.
Местният управник е категоричен, че освен че създават куп главоболия на общините, незаконните къмпинги са категорично рискови за зарази и епидемии. В момента обаче единственият законов начин за борба с незаконните къмпингари са местните наредби за обществения ред и сигурност. Община Созопол например е определила глоба от 500 до 5000 лв., но и там масово никнели палатки, където си пожелаели диво почиващите. А всеки опит за прилагане на закона обикновено завършвал с „екологични протести".
28.03.2014 21:15
Автор: Vsekiden.com
петък, 28 март 2014 г.
Община Приморско търси наемател за пустеещия от години къмпинг "Атлиман"
Новината е оптимистична. След като по-миналата година селяните от Китен прецакаха някаква фирма да използва останките от соц къмпинга, в следствие на което бунгалата и рецепцията бяха унищожени, последва злокобно затишие. Вариантите включваха промяна статута на парцела и ударното му застрояване, но явно здравият разум на принципалите в Приморско е надделял и къмпинг Атлиман може би ще продължи да съществува. В какъв формат предстои да видим. За сега информация няма.
Общината в Приморско ще обяви таен търг за отдаване под наем на пустеещия от години къмпинг "Атлиман" край Китен, решиха в петък градските съветници. Началната цена, от която ще тръгне наддаването, е 17 500 лв. без ДДС, а победителят ще ползва терена за десет години.
Бъдещият стопанин ще трябва да инвестира в подобряване състоянието на къщичките в къмпинга и да облагороди местността. С приходите от наем пък общината в Приморско ще си осигури допълнителни средства за подобряване целия облик в района на къмпинга, който е разположен край живописния широк и скалист плаж Атлиман.
След изтичането на срока на договора извършените подобрения ще останат в собственост на общината. До това решение на Общинския съвет се стигна след положителното становище на кметския съвет в Китен. Проведено бе и обществено обсъждане с населението и местният парламент получи пълна подкрепа от жителите на морското селище.
mediapool.bg
15:58 | 28.03.2014 |
Абонамент за:
Публикации (Atom)